Elastyczny czas pracy oraz możliwość pracy zdalnej są nowymi trendami w ofercie dla pracowników. Elastyczny czas pracy to lepszy wizerunek firmy. Wprowadzenie elastycznych godzin pracy może pomóc firmie podnieść swoją konkurencyjność na rynku pracodawców. Wciąż niewiele firm decyduje się na to rozwiązanie, dlatego elastyczność w obszarze godzin pracy jest wciąż elementem wyróżniającym się na rynku i przyciągającym wielu pracowników.

 

Jeśli pracownik chce dopasować godziny pracy do swojego stylu życia i sposobu bycia, to elastyczne godziny pracy będą dla niego cennym czynnikiem motywacyjnym. Z jednej strony, dzięki swobodnemu zarządzaniu własnym czasem może mieć poczucie kontroli, z drugiej – dzięki temu rozwiązaniu zobowiązany jest do większej dyscypliny i odpowiedzialności w kontekście planowania swojej pracy i dostarczania założonych wyników.

Takiej swobody i poczucia odpowiedzialności najczęściej szukają przedstawiciele pokolenia Y i to dla nich właśnie elastyczne godziny pracy mogą być wartościowym argumentem podjęcia pracy w firmie, która je oferuje. Inna grupa to rodzice.

Każdy, kto ma dziecko, zmierzył się nie raz z dylematem poszukiwania opieki w momencie, gdy dziecko niespodziewanie się rozchoruje. Elastyczne godziny pracy pozwalają na swobodne godzenie obowiązków rodzinnych i zawodowych.

 

Inną pożądaną przez część pracowników jest Telepraca (praca zdalna) – forma organizacji pracy polegająca na świadczeniu pracy poza jednostką organizacyjną pracodawcy za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W chwili obecnej to niezbyt często spotykane rozwiązanie wymagające bardzo dojrzałej i dobrze zarządzanej struktury firmy.